2020-04-11 APEL POLICJANTA

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczamy materiał, który dotyczy naszych właściwych reakcji i zachowań, jakie powinny mieć miejsce w obecnej, trudnej sytuacji, podczas kontroli drogowych. Pomimo zaleceń – #Zostań w domu, wielu ludzi – szczególnie w trakcie Świąt – przemieszcza się. Stąd apel – nie stwarzajmy dodatkowego zagrożenia, natomiast jeśli zostaniemy zatrzymani do kontroli – nie dyskutujmy z funkcjonariuszami, pozwólmy sobie i innym spokojnie przeżyć czas Świąt.

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej:

– powiedz Policjantowi wprost jaki jest Twój cel podróży, nie szukaj wymówek oraz nie zadawaj licznych pytań. W przypadku podróży służbowej należy jasno przedstawić skąd i dokąd się przemieszczasz. Niekiedy prosta i zwięzła odpowiedź jest najlepszym sposobem do miłego pożegnania i kontynuowania podróży.

– mimo wielu istniejących wątpliwości dotyczących legalności i konstytucyjności wprowadzonych zakazów, należy mieć na względzie to, iż Policjant nie jest ustawodawcą ani konstytucjonalistą. Funkcjonariusz dostał odgórny rozkaz i go wykonuje. W związku z powyższym niekończące się dyskutowanie o przepisach nie przyniesie pożądanego skutku, a tym bardziej nie nakłoni Policjanta do zmiany decyzji. Stwarza to tylko napiętą sytuację i irytuje obie strony.

– Jeśli Policjant postanowi nałożyć na Ciebie mandat, a Ty się z nim nie zgadzasz – zamiast prowadzić dalsze dyskusje i negocjacje – nie przyjmuj go. Mandat zostanie skierowany do sądu, gdzie będziesz mógł dochodzić swoich racji.

Pamiętaj! Najlepiej pozostań w domu, by uniknąć takich scenariuszy. Najważniejsze jest to, abyśmy wszyscy kierowali się zdrowym rozsądkiem, zasadami bezpieczeństwa oraz wzajemnym szacunkiem, ponieważ każdy z nas jest już tą sytuacją zmęczony i mamy coraz więcej wątpliwości co do zasadności wprowadzania niektórych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem pandemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *